Zasłony we wnętrzu – jak wybrać tkaninę na zasłony?

We wnętrzarstwie coraz częściej docenia się prostotę i minimalizm. Zamiast zagracać pomieszczenia, dąży się do tego, by zyskać możliwie najwięcej wolnego miejsca. Właśnie dlatego rezygnuje się ze ścianek działowych, wprowadza aneks zamiast kuchni, wybiera się szafy z drzwiami przesuwnymi, zamiast ciężkich meblościanek i regałów, które tylko niepotrzebnie przytłaczają ściany. Królują też jasne kolory. Beże, biele, kremy i szarości są jednocześnie klasyczne i nowoczesne, przede wszystkim szalenie eleganckie. Chociaż w aranżowaniu pomieszczeń warto dążyć do prostoty i redukcji zbędnych dodatków i upiększeń, na pewno nie warto rezygnować z tradycyjnej oprawy okien. Firany, a przede wszystkim dobrze dopasowane zasłony są wciąż bardziej efektowne niż nawet najpiękniejsze rolety, w dodatku to dzięki nim wnętrza stają się przytulne. Jak jednak wybrać zasłony, by były nie tylko ozdobą, ale i zwiększały komfort przebywania w danym pomieszczeniu?

Chociaż wybierając zasłony w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na kolory i wzornictwo, to jednak koniecznie pod uwagę trzeba wziąć również i materiał, z którego będą uszyte. Bardzo ważna jest grubość materiały, bo to od niej zależy, jak wiele światła słonecznego przedostanie się do pomieszczenia w ciągu dnia. W sypialniach, które powinny być naturalnie przyciemnione, najlepiej jest umieścić sztywne zasłony z grubych tkanin. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim len, aksamit i tafta. Poeksperymentować można także z kolorystyką. Zazwyczaj zasłony w ciemnych kolorach skutecznie zatrzymują promienie słoneczne nawet w środku dnia.

Z kolei w salonach i we wszystkich małych pokojach, w których światła nigdy nie jest zbyt wiele, warto zawiesić zasłony bawełniane, szyfonowe lub tiulowe – delikatne, miękkie, które pięknie powiewają w oknie i są bardziej ozdobą niż faktyczną ochroną przed słońcem czy wzorkiem wścibskich przechodniów. Jeśli chodzi o kolory, warto tu postawić na jasne, gładkie tkaniny. Sprawdzą się wszystkie odcienie brązu, popielu, można zdecydować się na zasłony białe albo kremowe. Ciekawie w oknach będą też wyglądać trochę cukierkowe, ale jednocześnie bardzo modne zasłony w pastelowych kolorach.

Chociaż zasłony to zawsze tylko jeden z wielu elementów wyposażenia wnętrz, to jednak można z nich uczynić prawdziwą ozdobę pomieszczenia. By zwrócić jeszcze większą uwagę na zasłony, warto nawiązać w jakiś sposób do ich wzoru czy kolorystyki. Materiał wykorzystany jako zasłona świetnie może się zazwyczaj sprawdzić i w innej roli. Śmiało można obić nim np. poduszki na kanapie i fotelach, pufy, zrobić z niego piękny stojak na gazety.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *