Zasłony w mieszkaniu – upinanie i wieszanie zasłon

Często niedocenionym elementem dekoracyjnym w salonach są zasłony. Z ich pomocą można nie tylko ograniczyć ilość promieni słonecznych wpadających do pokoju czy uchronić się przed wzrokiem wścibskich przechodniów. Zasłony można zawiesić tak, że dzięki nim optycznie powiększy się pomieszczenie i okno, doda mu się stylu, uroku, romantycznego czaru lub barokowego wręcz przepychu. To, jaki efekt ostatecznie się uzyska zależy jednak nie tylko od wybranego koloru, ale przede wszystkim od właściwości materiału, z którego wykonane są zasłony.

Materiał ma znaczenie

Jeśli chodzi o bogactwo samych materiałów, jest ich coraz więcej. Idealne zasłony do domu można kupić jednak nie tylko w popularnych sklepach stacjonarnych. Śmiało można ich poszukać również i online, tym bardziej że w sieci www wybierać można spośród imponującej liczby wzorów i kolorów. Na pewno nie trzeba decydować się na jeden tylko rodzaj zasłon. Zgodnie z najnowszymi trendami obowiązującymi we wnętrzarstwie, śmiało można eksperymentować z fakturami, zestawiać ze sobą różne, często silnie ze sobą kontrastujące wzory. Kiedy zaś już dobierze się te kolory i wzornictwo (muszą one koniecznie pasować do samego wnętrza), można zastanowić się nad sposobem zawieszenia zasłon.

Różne rodzaje upięć w zależności do stylistyki wnętrza

Ciężkie zasłony w geometryczne wzory doskonale prezentują się zawieszone prosto, bez zbytnich ozdób. Te gładkie można natomiast spróbować marszczyć. By plisy były lepiej widoczne, warto wszyć w firanę odpowiednie taśmy z haczykami. W ten sprytny sposób można szybko zdyscyplinować każdy, nawet najbardziej nieposłuszny materiał. Draperie i podwieszanie doskonale sprawdzają się w przypadku lżejszych i wzorzystych zasłon. Ponadto świetnie nadają się do stylowych, wytwornych wnętrz, chociaż śmiało można umieścić je także w bardziej nowoczesnych salonach. Warto też pamiętać, że zasłony mogą prezentować się efektownie również i wtedy, kiedy w delikatnie podepnie się je ze za pomocą odpowiednich spinek i ozdobnych klamerek.

Jak dobrać odpowiednie karnisze?

To jednak wciąż nie wszystko, jeśli chodzi o okna. Chociaż zdecydowanie najważniejsze są zasłony, które czasami można zastąpić roletami, warto zwrócić uwagę na taki detal jak karnisz. Eksperymentując z nim, można optycznie powiększyć okno, podwyższyć sufit i dodać powierzchni całemu pokojowi. Z reguły okno wydaje się tym większe, im wyżej karnisz znajduje się nad oknem właściwym. Koniecznie zwrócić też trzeba uwagę na estetykę karnisza, wybierać modele ładne, nowoczesne, wykonane z dobrej klasy materiałów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *