Żaluzje – pomysł na aranżację okna w sypialni

Oprawa okna jest niezmiernie ważna w każdym pomieszczeniu i to nie tylko ze względów estetycznych. Odpowiednio dobrana okazać się może niezwykle praktyczna. Chociaż tradycjonaliści od lat wierni są zasłonom i firanom, to jednak te klasyczne tkaniny w oknach mają coraz więcej przeciwników. Długie i ciężkie zasłony i firany tylko przytłaczają wnętrza, zbierają kurz, nie pasują do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji wnętrz. Właśnie dlatego z mniejszym lub większym żalem się z nich rezygnuje, a na ich miejsce wybiera się bardzo modne ostatnio rolety albo żaluzje.

Rolety świetnie sprawdzają się w domach i mieszkaniach, a coraz bogatsza gama kolorystyczna sprawia, że z łatwością można dopasować je do każdego wnętrza. Z pewnością jednak nie można skreślać z miejsca żaluzji, które także są bardzo praktyczne, a odpowiednio dobrane okazać się mogą bardzo efektowną ozdobą pomieszczenia. Eleganckie żaluzje drewniane śmiało można powiesić w salonie, będą praktycznie bezkonkurencyjne w kuchni czy łazience, w których to pomieszczeniach świetnie poradzą sobie z wilgocią i wysokimi temperaturami. Warto docenić też żaluzję jako sposób dekorowania i przysłaniania okien w sypialni.

Żaluzje w sypialniach mają wiele zalet. Przede wszystkim z ich pomocą można kontrolować, ile promieni słonecznych wpadnie do wnętrza. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza w sypialniach, których okna wychodzą na wschód. Odpowiednio nachylone żaluzje przyciemnią pomieszczenie i wprowadzą do niego przyjemny półmrok. Jeśli słońce jest drażniące w ciągu dnia lub pod wieczór, również z pomocą przychodzą żaluzje. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kąt nachylenia listewek, by drażniące wzrok promienie słoneczne nie wpadały do wnętrza. Żaluzje zresztą nie tylko chronią przed nadmiarem światła. Dzięki nim można również kontrolować to, jak szybko nagrzewają się pomieszczenia. Ustawione pod odpowiednim kątem listewki doskonale odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu nawet w upalne dni w pomieszczeniach jest przyjemnie.

Warto również pamiętać, że żaluzje to doskonałe rozwiązanie dla osób wrażliwych na kurz i alergików. W odróżnieniu od zasłon, firan czy rolet, żaluzje można łatwo czyścić, nie osiada też na nich tak łatwo kurz. Właśnie dlatego żaluzje doskonale sprawdzą się nie tylko w sypialni, ale i w każdym innym pomieszczeniu.

Podobnie jak rolety, również i żaluzje można zamawiać na wymiar. Zadecydować można też o ich kolorze. W sklepach znaleźć można dziś nie tylko najbardziej tradycyjne żaluzje aluminiowe, ale również żaluzje drewnie w różnych odcieniach, tańsze żaluzje plastikowe lub z PCV. Do salonów czy sypialni można też kupić efektowne, choć zdecydowanie mniej praktyczne, żaluzje materiałowe.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *