Skuteczne rady jak dobrze zadbać o firany

Chociaż we wnętrzarstwie od kilku lat modny jest minimalizm, to jednak nie brakuje też i tradycjonalistów, którym marzą się klasyczne wnętrza. Sterylne pomieszczenia w stonowanych kolorach, z kanciastymi meblami i roletami w oknach może i są efektowne, ale z pewnością nie można ich nazwać przytulnymi. Właśnie dlatego, by ocieplić te pomieszczenia, coraz częściej wraca się do firan i zasłon, które umiejętnie dobrane, świetnie wpasują się tak samo do nowoczesnych i klasycznych pomieszczeń.

Firany niewątpliwie mogą prezentować się wspaniale, jednak wcale nie tak łatwo jest utrzymać je w idealnym stanie. Ich przeciwnicy słusznie zauważają, że firany to zawsze siedlisko kurzu. Nic tak jak one nie chłonie też zapachów, w tym przede wszystkim dymu papierosowego czy spalin zza okna. Zaniedbane, zżółknięte firany zaś tracą przez to ¾ swojego uroku. Chociaż pewnych niedogodności nie można uniknąć, to jednak można już dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o firany, by przez długie lata wyglądały jak nowe. Najważniejsze jest oczywiście regularne pranie firan. Tylko w ten sposób można pozbyć się problematycznego kurzu. Warto też pomyśleć, w jaki sposób można wyeliminować żółte przebarwienia. Sprawdzoną na to metodę miały babcie współczesnych perfekcyjnych pań domu. Zazwyczaj wystarczało wymoczyć firany w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia lub sody i kilka razy wypłukać, by znów wyglądały rewelacyjnie. Ta metoda była i jest tak skuteczna, że z powodzeniem stosuje się ją do dziś. Sprawdza się przede wszystkim w przypadku firan z naturalnych włókien – lnu oraz bawełny.

Mniej problematyczne są już firany z włókien sztucznych. W ich wypadku wystarczy zaopatrzyć się po prostu w dobry wybielacz optyczny, który można znaleźć w drogerii albo w dużym markecie.

Samo pranie firan to jednak jeszcze nie wszystko. By prezentowały się zawsze znakomicie, trzeba również nauczyć się je odpowiednio suszyć i usztywniać. Warto docenić krochmal, zaopatrzyć się w specjalną ramę do suszenia lub skorzystać z najprostszego, a jakże skutecznego rozwiązania – wciąż jeszcze wilgotne firany powiesić w oknie.

Za wszelką cenę dobrze jest też unikać niepotrzebnych zagnieceń. Firany najlepiej jest prać starannie poskładane w równą kostkę. Dobrze jest je też zapakować w kołdrę albo specjalny worek. W ten sposób można świetnie chronić delikatne firany i zapobiec jakimkolwiek uszkodzeniom mechanicznym w czasie prania. Nawet te bardzo brudne firany warto prać nawet kilka razy, ale zawsze wykorzystując krótki program do prania tkanin delikatnych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *