Sklep internetowy- czy muszę mieć firmę, by go prowadzić?

Wiele osób zastanawia się, czy, żeby sprzedawać przez internet trzeba mieć własną działalność gospodarczą. Odpowiedź brzmi twierdząco. Zarówno wtedy, gdy sprzedajemy coś w sposób ciągły wystawiając nasze rzeczy na aukcję allegro czy też zakładając sklep internetowy. W obu przypadkach musimy mieć działalność gospodarczą. Mówi o tym prawo. Oczywiście można stosować pewne wybiegi. Np. podczepić się pod kogoś w rodzinie, kto prowadzi działalność gospodarczą. Lepiej jednak założyć własną działalność, płacić podatki, ale… zyskać poczucie bezpieczeństwa, że wszystko, co robię jest zgodne z prawem.

Jak założyć działalność gospodarczą?

Z założeniem działalności gospodarczej wiąże się wiele spraw. Trzeba ustalić jaki podatek będziemy płacić. Mamy do wyboru opcję ogólną, gdzie mamy dwa progi: 18 % lub 32% i płacimy podatek dochodowy w zależności od tego ile dochodów osiągamy. Możemy wybrać podatek liniowy, który wynosi 19 % lub pozostać na ryczałcie. Na pewno wybór odpowiedniego opodatkowania warto skonsultować z księgowym albo adwokatem, którego znajdziemy tutaj: www. Jeszcze jedną sprawą jest podatek VAT. Będziemy musieli podjąć decyzję czy chcemy być płatnikiem VAT, jednak jeśli osiągamy sprzedaż wyższą niż 150 tysięcy złotych rocznie- musimy być Vatowcami, bo taki obowiązek nakłada na nas prawo. Jest jeszcze oczywiście kwestia ZUS. Na szczęście przez dwa lata od wszczęcia działalności, możemy płacić mały ZUS.

Dotacja? Dlaczego nie?

Jeśli myślimy o założeniu własnej działalności gospodarczej możemy postarać się również o dotację w urzędzie pracy. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, np. mieć status bezrobotnego. Na pewno warto zapytać w swoim urzędzie pracy czy kwalifikujemy się do ubiegania o dotację.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *