Rolety czy żaluzje – pomagamy wybrać najlepszą dekorację okna

Od lat we wnętrzach domów czy mieszkań bardzo ważną rolę odgrywa oprawa okien. Jak łatwo się jednak domyślić, na przestrzeni wieków jej forma bardzo ewoluowała. Dziś już coraz rzadziej we wnętrzach można spotkać ciężkie, koronkowe firanki i długie, niemal od sufitu do podłogi zasłony, które, choć niewątpliwie efektowne, to jednak bardzo przytłaczają pomieszczenia. W dodatku takie okazałe ozdoby okien raczej nie służą osobom szczególnie wrażliwym na kurz i przede wszystkim alergikom. Zasłony i firanki nie są też szczególnie praktyczne. Właśnie tym należy tłumaczyć coraz większą popularność rolet i żaluzji.

Moda na żaluzje – praktyczne rozwiązanie z ubiegłych dekad

Pierwszą alternatywą dla zwykłych zasłon były praktyczne żaluzje aluminiowe. Nie dość, że zasłaniały okna, to w dodatku pozwalały też ograniczać ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza. To był świetny sposób nie tylko na zaciemnienie wnętrza, ale i zapobieganie jemu nadmiernemu nagrzewaniu się. Chociaż niewątpliwie szalenie praktyczne, takie rolety nie wydawały się szczególnie ładne, a w dodatku odbierały wnętrzu przytulność. Nic zatem dziwnego, że projektanci wnętrz zaczęli poszukiwać innych, nowych rozwiązań. Współczesne żaluzje nie są dziś już wykonywane z aluminiowych blaszek. Zamiast nich można znaleźć lub zamówić u producentów żaluzje drewniane, lub bambusowe, właściwie bezkonkurencyjne w kuchniach i łazienkach.

Rolety – efektowny następca żaluzji

W pozostałych typach wnętrz coraz częściej można spotkać właściwie uniwersalne rolety. Z łatwością można je dopasować do każdego typu wnętrza i rozmiaru okna. Rolety znakomicie prezentują się w oknach o standardowych wymiarach, śmiało można też zawieszać je w dużych oknach tarasowych. Decydować można też o ich kolorze. Już w sklepach znaleźć można gotowe wzorniki i katalogi, w których wybierać można spośród setek próbek. I tak można zamówić rolety gładkie lub wzorzyste, pastelowe lub w mocniejszych kolorach, naturalne lub syntetyczne. Niektórym jednak te sklepowe rolety nie wydają się wystarczająco eleganckie. Jeśli takie rozwiązanie to za mało, można wybrać rozwiązanie, które jest hitem ostatnich lat. We wnętrzarstwie zdają się obecnie królować rolety rzymskie – bardziej subtelne i szykowne niż zwykłe rolety, a w dodatku zdecydowanie bardziej oryginalne niż jakakolwiek inna oprawa okien. Rolety rzymskie można uszyć samodzielnie, dobrać odpowiednią tkaninę i dopasować ją do kolorystyki wnętrza.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *