Poradnik wspinaczkowy dla początkujących.

Sprzęt jest podstawą do wspinania, ale bez należycie zorganizowanych zasad i nastawienia nic z tego nie będzie. Zasadniczym celem każdego wspinacza jest myśl, że nie jest to wspinanie samobójcze oraz że wspinaczkę należy przetrwać bez żadnych obrażeń, co tym samym zwiększa nasze poczucie pewności siebie. Przygotowania do takowych dziedzin sportu można podzielić na dwie grupy: Przygotowanie sprzętu i przygotowanie umysłowe.

Przygotowanie umysłowe: znaczy, że jesteśmy przygotowani do tego rodzaju wspinania. Decydując się na zdobycie ustawionych przez siebie szczytów górskich powinniśmy się upewnić, że posiadamy odpowiednie zdolności i umiejętności, takie jak na przykład cierpliwość, determinację, brak lęku wysokości czy zaufanie do drugiego partnera, co jest bardzo ważnym aspektem i przydaje się w sytuacji, kiedy coś zagraża naszemu życiu lub zdrowiu.

Przygotowanie sprzętu: często jest tak, że swą wiedzę na temat odpowiedniego sprzętu opieramy na bazie teorii i praktyki. Oswojenie się ze sprzętem zapewnia poczucie pewności siebie i zwiększa bezpieczeństwo, a to przez to, że dany sprzęt, którym posługujemy się przez dłuższy czas, znamy od podszewki. Przed każdą wspinaczką (niezależnie od tego czy jesteś doświadczony w tym czy nie) ćwicz wiązanie węzłów, zakładanie na ciało sprzętu oraz odpinanie go z uprzęży. Na e-moko.pl można dostać masę przeróżnych sprzętów odpowiednich do wspinaczki. Najlepiej jest to robić w domu, w warunkach bezpiecznych, potem możesz zmieniać lokalizację, w tym wypadku dobrze sprawdzą się ścianki skalne do treningów, gdzie pod okiem wyspecjalizowanego instruktora będziesz miał pewność, że robisz to dobrze, bo w czasie gdy już dotrzesz do upragnionego miejsca, będziesz zdany na własne umiejętności i umiejętności partnera.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *