Niezwykłe aranżacje okien – czyli jak drapować firany i zasłony?

W wystroju wnętrz ważny jest każdy element, a to najczęściej detale decydują o charakterze całości. Zamiast jednak za wszelką cenę szukać niebanalnych dodatków i oryginalnych akcesoriów, warto główną ozdobą uczynić np. okna. Odpowiednio przystrojone będą nie tylko dekoracją. Z pomocą zasłon i firan można też optycznie rozjaśnić i powiększyć całe pomieszczenie.

Jak dobierać zasłony?

Kluczowe przy wyborze zasłon są zawsze materiały i kolory. Warto pamiętać, że zasłony mogą mieć bardzo różną grubość. Te najcięższe warto wybrać do bardzo jasnych i dużych pomieszczeń. Te lżejsze, które przepuszczają światło, najlepiej jest zaś kupować do małych i ciemnych pomieszczeń. Jeśli chodzi zaś o kolory, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na pozostałe elementy wyposażenia pokoju, jak również i to, co widać z samego okna. Jeśli wychodzi ono na piękny park, las czy nawet starówkę, można śmiało zrezygnować z firan i poprzestać na samych tylko, dekoracyjnie udrapowanych zasłonach. Można też zdecydować się na zestawienie zasłon z roletami, które opuszczać będzie się po zapadnięciu zmroku.

Jeśli natomiast chodzi o kolory, nie ma reguł i sztywnych zasad, jak je dobierać. Na pewno warto zdecydować się na takie, które dopasują się do pozostałych elementów aranżacji wnętrz. Ciekawym zabiegiem jest wykorzystywanie motywu z zasłon na innych elementach wyposażenia. Śmiało można taki sam wzór nadrukować na poduszki czy nawet obicia kanap. Warto dobierać też kolory z tej samej tonacji. Jeśli zasłony są wzorzyste, warto nawiązać do ich kolorystyki i wybrać tapety, farby czy obicia kanap, które wspaniale podkreślą urok zasłon. Śmiało postawić też można na grę kontrastów. Jeśli wnętrze jest urządzonych w jasnych i stonowanych kolorach, wybrać do niego można zasłony w intensywnym kolorze – np. żółtym lub modnym ostatnio intensywnym niebieskim odcieniu. W minimalistycznych wnętrzach doskonale sprawdzą się zasłony w pastelowych odcieniach, w tych bardziej klasycznych aranżacjach, w których dominują brązy i szarości, można zdecydować się np. na zasłony w mocnym, granatowym kolorze.

Ciekawym zabiegiem jest też zestawianie ze sobą zasłon w różnych kolorach. Kto powiedział, że zasłony zawsze muszą być jednolite? Okna będą wyglądać intrygująco, jeśli umieści się w nich np. zasłony pomarańczowe i różowe, niebieskie i zielone, szmaragdowe i śliwkowe.

Eksperymentować można też ze wzorami. Jeśli znajdzie się w sklepie zasłony z tym samym motywem, ale w różnych kolorach, można spróbować je ze sobą zestawić. Najczęściej to właśnie dzięki takim niecodziennym połączeniom wnętrza zyskują swój niepowtarzalny urok, a nawet zwyczajna i klasyczna aranżacja staje się niebanalna.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *