Firanki, zasłonki i różne dekoracje okienne

Aranżowanie wnętrz to jednocześnie wyzwanie i wyśmienita zabawa. Jeśli dobrze się zaś postarać, to prawdziwą dekoracją stać się może praktycznie każdy element wyposażenia. Głównym bohaterem salonu może być antyczny fotel, zabytkowa witryna z antykwariatu, imponujących rozmiarów żyrandol lub nawet wazon w neonowym kolorze. Pierwsze skrzypce grać mogą również bajecznie przystrojone okna. Chociaż modne są minimalistyczne i nowoczesne rolety, to śmiało można zdecydować się też na bardziej tradycyjne firany i zasłony, które również, jeśli dobrze się o to zadba, będą prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia.

Tradycyjna przede wszystkim

Szeleszczące, naturalnie białe firanki, niezależnie od wybranego wzoru, same w sobie mają już sporo uroku. Jeśli już jednak wybiera się tradycję, to można iść na całość i zamiast wybierać najprostszy wzór, warto poszukać czego ekstra na ludowych targach i jarmarkach. Misterne, przypominające prawdziwe koronki firanki będą fantastycznie wyglądać w oknie i staną się dla niego wspaniałą oprawą. Bajeczne firanki śmiało można kupować na wymiar i z łatwością dopasować do każdego okna, zarówno tego małego, jak i takiego panoramicznego, przez które wychodzi się na taras lub balkon. Firanki same w sobie będą już ozdobą, ale śmiało można je również dodatkowo zdobić. Warto poeksperymentować z ich długością. Świetnie będą wyglądać, jeśli będą trochę wystawać za parapet, można też pomyśleć o koronkowym wykończeniu czy falbance, które dodadzą firance dodatkowego uroku. W domach czy mieszkaniach śmiało można poprzestać na zawieszeniu w oknach samych tylko firan. Z zasłon rezygnuje się, by nie przytłaczały pomieszczenia. Nie sprawdzają się też w ciemnych pomieszczeniach. Jeśli jednak tego światła jest dość, można eksponować właśnie zasłony, a z firan uczynić uroczy, choć mniej ważny detal. Firankowe rolety mogą okazać się nowoczesną, choć odwołującą się do tradycji ozdobą okna, same zasłony zaś mogą być jednocześnie funkcjonalne i pełnić ozdobną funkcję. Tu jednak kluczowy jest dobór odpowiedniego wzoru i koloru.

Umiejętnie dobrane zasłony z pewnością nie przytłoczą pomieszczenia, a optycznie je powiększą, rozjaśnią lub ożywią kolorami. W sklepach warto wybierać wśród zasłon gładkich, które można jednak śmiało przyozdobić koronką lub ładnie drapować. Warto zwrócić też uwagę na zasłony w kwieciste wzory, które doskonale przyozdobią okno zwłaszcza wiosną i latem. Jeśli chodzi o kwiatowe wzory, to szczególnie modne są obecnie zasłony możliwie najbardziej realistyczne, oddające wzory i kolory prawdziwych kwiatów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *