Dekoracje okien – żaluzje a aranżacje okien

Nie tak łatwo jest dobrać idealną oprawę dla okien. W nowoczesnych wnętrzach raczej nie sprawdzają się już tradycyjne zasłony i firany. Przede wszystkim sprawiają wrażenie ciężkich, niepotrzebnie przytłaczają pomieszczenie, w dodatku są mało efektowne, nie pasują co minimalistycznych i nowoczesnych aranżacji, a na dokładkę zbierają sporo kurzu. Jeśli więc zamierza się zrezygnować na zawsze z zasłon, warto zastanowić się, czym je zastąpić. We wnętrzarstwie hitem ostatnich lat stały się rolety. Można je zamawiać w dowolnym kolorze i wymiarze i umieścić w oknach praktycznie każdego pomieszczenia. Chociaż rolety są niewątpliwie praktyczne, to jednak nie można też z miejsca skreślać żaluzji, które odpowiednio dobrane, okazać się mogą również wspaniałą dekoracją i praktycznym rozwiązaniem w różnych typach wnętrz.

Rodzaje żaluzji

Tradycyjne żaluzje dzielą się na poziomie i pionowe – uzależnione jest to od tego, w jakim kierunku układają się lamele, czyli pojedyncze listewki zamocowane na sznurku. W domach i mieszkaniach lepiej prezentują się żaluzje poziome. Dodatkowo można wybierać do wnętrz żaluzje o zróżnicowanej szerokości lameli.

Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego wykonane są żaluzje. Jako pierwsze pojawiły się żaluzje z blaszki aluminiowej, które dziś tracą popularność i uchodzą za niemocne. Chociaż mało efektowne, są jednak bezkonkurencyjne zwłaszcza w kuchniach i łazienkach, gdzie śpiewająco radzą sobie z wilgocią i wysokimi temperaturami.

Alternatywą dla tradycyjnych żaluzji z blaszki aluminiowej są żaluzje drewniane i plastikowe. Tu można już eksperymentować z ich kolorami i łatwo znaleźć odpowiednie żaluzje do każdego pomieszczenia – nowoczesnego, bardziej klasycznego, minimalistycznego, industrialnego… Szczególnie efektowne są żaluzje drewniane, które doskonale prezentują się w oknach salonów czy jadalni. Jeśli wybierze się takie rolety, również można bawić się kolorami, ponieważ w sklepach z artykułami budowlanymi można kupić tak samo rolety w jasnym bambusowym kolorze, jak również i o wiele bardziej eleganckie żaluzje mahoniowe. Przy wyborze koloru żaluzji warto jednak kierować się nie tylko samym gustem. Warto pamiętać, że żaluzje powinny przede wszystkim dopasować się do koloru mebli i podłogi.

Pod uwagę warto też wziąć koszty. Żaluzje drewniane są niestety dość drogie (ich ceny często przekraczają nawet 100 złotych), ale łatwo można je zastąpić znacznie tańszymi żaluzjami z PCV, które wyglądają identycznie jak drewniane, jednak kosztują już średnio 30-50 zł.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *