Dekoracje okien – rolety rzymskie zamiast firanek i zasłon

Oprawa okien może zmienić charakter całego pomieszczenia. To właśnie dzięki niej salon staje się wytworny, każdy pokój przytulny albo nowoczesny, nie mówiąc już o jej praktycznych funkcjach jak ochrona przed wzrokiem przechodniów czy zatrzymywanie promieni słonecznych. Oprawa ma znaczenie, jednak zanim się w nią zainwestuje, warto się zastanowić, czego tak naprawdę się od niej oczekuje. Opcji jest oczywiście kilka.

Najbardziej tradycyjną ozdobą okna są klasyczne firanki i zasłony. Z ich pomocą można pięknie przystroić okno, szybko zmienić charakter wnętrza, dodać mu kolorów lub przeciwnie, złagodzić surowy wystrój wnętrza. Problematyczne może jednak okazać się pranie oraz to, że długie, efektownie drapowane zasłony to najczęściej siedlisko kurzu, co niestety nie służy alergikom oraz osobom, dla których kwestia porządku ma zawsze pierwszorzędne znaczenie. Jeśli rezygnuje się z zasłon i firan, można rozważyć zawieszenie w oknach żaluzji i rolet. Żaluzje, choć niewątpliwie praktyczne, odbierają wnętrzu jego przytulny charakter. Rolety pod tym względem radzą sobie lepiej, ale jednak wnętrza wyglądają z nimi mało oryginalnie. Chociaż w sklepach można znaleźć coraz więcej rodzajów rolet o różnych wzorach i kolorach, warto rozważyć możliwość zamontowania w oknach nowoczesnych i bardzo eleganckich rolet rzymskich.

Największe zalety rolet

Właśnie rolety podbiły serca pasjonatów urządzania wnętrz i rasowych dekoratorów. Nic zresztą w tym dziwnego. W końcu to rolety nadają wnętrzu indywidualny charakter, są bardzo szykowne, a w dodatku można je uszyć samodzielnie, bo wystarczą do tego tylko podstawowe umiejętności krawieckie. Rolety rzymskie mają wiele możliwości, które uzależnione są główne od rodzaju materiału, z jakiego się je wykona. Wybierając materiał na rolety, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego grubość i wagę. Z reguły im jest on cięższy, tym trudniej jest ułożyć roletę na oknie. Dlatego dobrze jest postawić na te lżejsze i delikatniejsze tkaniny.

Warto też dobrze się zastanowić, czy wnętrza przyozdobią rolety z materiału naturalnego czy jednak syntetycznego. Tu warto kierować się nie tylko zamiłowaniem do ekologii, ale i zdrowym rozsądkiem. We wnętrzach, w których okna są przez wiele godzin bombardowane przez promienie słoneczne, warto zawiesić rolety syntetyczne, ponieważ są bardziej odporne na blaknięcie niż naturalne rolety z bawełny czy lnu. Jak niemal wszystkie dekoracje okien, rolety rzymskie mają też jedną wadę – umieszczone i udrapowane tuż przy oknie, niestety zbierają sporo kurzu, przez co nie są najlepszym rozwiązaniem do wnętrz, w których przebywają alergicy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *