Aranżacje okien – jak upiąć firany i zasłony krok po kroku

Urządzanie wnętrz to wyjątkowo przyjemne zajęcie w porównaniu z całym zamieszaniem, które towarzyszy zakupowi lokum i przeprowadzce. Wcale jednak nie oznacza to, że można zawsze bawić się tworzenie aranżacji. Przeciwnie, by wnętrza rzeczywiście wyglądały ładnie, a jednocześnie były funkcjonalne i komfortowe, całą aranżację trzeba dobrze przemyśleć, poszukać inspiracji w prasie wnętrzarskiej lub online, zastanowić się co najmniej nad kilkoma różnymi wariantami. Przy planowaniu wnętrz, na pewno warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale. Liczą się wbrew pozorom nie tylko kolory ścian czy stylistyka mebli. Niezmiernie ważna jest też i oprawa okien, która powinna tworzyć z pozostałymi elementami wystroju harmonijną całość. Nierzadko też to właśnie oprawa okien może stać się najpiękniejszą ozdobą całego pomieszczenia. Od czego więc zacząć, by dodać wnętrzu tego czegoś?

Kolor i grubość mają znaczenie

Kiedy wybiera się zasłony i firany do pokoju, w pierwszej kolejności zastanowić się trzeba, z jakiego powinny być materiału. W pomieszczeniach jasnych, do których dochodzi dużo a czasami nawet zbyt dużo światła słonecznego, najlepiej jest umieszczać ciężkie i grube zasłony, które zatrzymają, chociaż część promieni słonecznych. W małych i ciemnych pokojach z kolei świetnie sprawdzą się zasłony lżejsze, jasne, które dodadzą oknu lekkości, a całe pomieszczenie optycznie powiększą.

Kolorystyka zasłon również jest niezmiernie ważną kwestią. Najlepiej, by dopasowała się do mebli, akcesoriów i kolorów ścian, ale może też z nimi w ciekawy sposób kontrastować. Można poeksperymentować też z wzornictwem. Gładkie zasłony sprawdzą się we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych, kwieciste będą doskonałym dodatkiem do pokoi romantycznych, o geometrycznych wzorach – świetnie dopasują się do bardziej nowoczesnych aranżacji.

Jak upiąć zasłony?

Kiedy już wybrało się odpowiednie zasłony, koniecznie zastanowić się trzeba nad sposobem ich upięcia. Bardzo efektownie prezentują się w oknach różne falbany, fałdy i kontrafałdy. Można więc spróbować je odpowiednio uformować, a nawet podszyć specjalną taśmą. Do takich zabiegów idealnie nadają się zasłony grube i ciężkie. W bardziej romantycznych wnętrzach można spróbować podmarszczyć zasłony. Ten zabieg akurat najlepiej sprawdza się na cieńszych i delikatniejszych zasłonach. Eksperymentować można też z różnymi klamrami i spinkami do zasłon i z ich pomocą pięknie drapować zasłony. Zwolennicy bardziej nowoczesnych rozwiązań, mogą zdecydować się na ekran z tkaniny zasłonowej w oknie, który sprawdzić się może znacznie lepiej niż zwykłe rolety. Ekran doskonale będzie się prezentował tak samo w nowoczesnych i minimalistycznych, jak również i bardziej klasycznych wnętrzach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *